Een aanvraag om nesten van hinderlijke of gevaarlijke wespen, en vooral nesten van Aziatische hoornaars te verdelgen kan eenvoudig via het aanvraagformulier op https://oost-vlaams-brabant.hulpverleningszone.be/pagina/wespenverdelging van Hulpverleningszone Oost-Vlaams-Brabant.
Telefonisch contact opnemen kan ook:
- op het nummer 016 31 72 11 voor de inwoners van Lubbeek, Linden en Pellenberg
- op het nummer 016 80 45 60 voor de inwoners van Binkom
Gevraagde info:
- uw persoonlijke (contact-)gegevens
- locatie, bereikbaarheid, oriëntatie van het nest
- mogelijk tijdstip voor de verdeling
Er wordt gewerkt met een wachtlus. Op piekmomenten is het best mogelijk dat er enkele dagen verlopen tussen het aanvragen en het verdelgen.
Je kan ook een beroep doen op een erkende bestrijder uit de lijst die je vindt op https://vespawatch.be/eradicators
Waarom is het belangrijk om de Aziatische hoornaar te bestrijden?
De Aziatische hoornaar is een exotische invasieve wespensoort, die sinds mei 2017 in opmars is.
De soort staat erom bekend honingbijenkasten te kunnen binnendringen, en volledige nesten leeg te roven. Ze vormt een zeer duidelijke bedreiging voor onze inheemse bijen en andere kleine insecten.
In één seizoen kan één nest enkele duizenden werksters voortbrengen. Aziatische hoornaars kunnen enkele tientallen tot honderden koninginnen per jaar produceren, wat meteen verklaart waarom deze soort zo succesvol nieuwe gebieden koloniseert.
Hoe Aziatische hoornaars herkennen?
Aziatische hoornaars zijn groter dan gewone wespen (ze passen niet meer in een muntstuk van 1 euro). Ze hebben een donkere kop en bovenlichaam en gele, bleke poten.
(De Europese hoornaar is een tikje groter dan de Aziatische en heeft een geel gestreept uiteinde en donkere poten).
Nesten ontdekken en verwijderen
Het is essentieel dat de nesten verwijderd worden door professionelen, omdat de soort agressief uit de hoek kan komen.
Op https://vlaamsbijeninstituut.be/hoe-herken-je-een-aziatische-hoornaar/ en https://wespennest.vlaanderen/alles-over-wespen/wat-is-het-verschil-tussen-wespen-en-bijen/aziatische-hoornaar vind je meer informatie over de Aziatische hoornaar.
Hoe ondersteunt de gemeente de bestrijding van de Aziatische hoornaar?
- De gemeenteraad besliste op 26 maart 2024 om voor inwoners van Lubbeek een subsidie te voorzien voor de bestrijding en verwijdering van de nesten van de Aziatische hoornaar op privé-domein.
- De gemeente plaatst in het voorjaar lokvallen voor koninginnen van Aziatische hoornaars op verschillende locaties van het openbaar domein.
- De gemeente deelt vanaf 30 maart 2026, 1000 eenvoudige lokvallen voor koninginnen uit met een begeleidende infofiche met richtlijnen voor gebruik en opvolging. Het plaatsen van deze koninginnenlokvallen is alleen nuttig in het voorjaar tot einde mei. Er zijn ook 500 Aziatische hoornaar embryo huisjes te verkrijgen, . Beiden types vallen zijn verkrijgbaar zolang de voorraad strekt.
- Meer info over het Aziatische hoornaar embryo huisje kan je vinden via deze QR code

- De lokvallen zijn beschikbaar op volgende verdeelpunten, zolang de voorraad strekt:
- onthaal gemeentehuis, tijdens de openingsuren -> www.lubbeek.be/gemeentehuis
- gemeentelijke werkplaats, alle dagen van 9u - 16u behalve vrijdag van 9u - 12u
- Alleen op afspraak : Biekeskorf Schubbeek 29A, 3210 Lubbeek - 0492 31 70 43
Voorwaarden
De subsidie is alleen geldig voor verwijdering van nesten van Aziatische hoornaars, niet voor nesten van gewone wespen of Europese hoornaars.
De gedetailleerde voorwaarden voor uitkering van deze subsidie, kan je terugvinden in het subsidiereglement ter bestrijding van de Aziatische hoornaar op de website.
Procedure
Als je een nest Aziatische hoornaars ontdekt, contacteer je Hulpverleningszone Oost Vlaams Brabant (Brandweer) of een erkende bestrijder.
Onderaan deze pagina, bij de link van E-loket, vind je een digitaal aanvraagformulier voor terugbetaling van de interventie. (Een papieren versie kan je aanvragen bij milieu@lubbeek.be, of downloaden onderaan deze pagina). Het aanvraagformulier vermeldt welke documenten je moet toevoegen om je aanvraag te staven.
Opgelet! Het betreft een terugbetaling van 77,92 euro!
Samen met het ingevulde aanvraagformulier maak je de factuur, het bewijs van betaling en eventueel een foto over aan milieu@lubbeek.be.
Downloads
- https://oost-vlaams-brabant.hulpverleningszone.be/pagina/wespenverdelging
- https://vlaamsbijeninstituut.be/hoe-herken-je-een-aziatische-hoornaar
- Aanbevelingen voor imkers voor een efficiƫnte beheersing van de Aziatische hoornaar ( VESPA VELUTINA) in 2024
- https://wespennest.vlaanderen/alles-over-wespen/wat-is-het-verschil-tussen-wespen-en-bijen/aziatische-hoornaar
- Aanvraagformulier subsidie bestrijding Aziatische hoornaar
- https://vespawatch.be/eradicators
- Subsidiereglement voor de bestrijding van de Aziatische hoornaar
